Obří domácnost

Spokojená rodinka obra Zelijáše se má k světu a obří synek roste jako z vody.

Obři jsou pohádkové bytosti známé svou velikostí, silou a mohutným hlasem, ale zároveň sem tam také nemotorností a někdy i hloupostí. Všichni obři nejsou zlí, ale právě kvůli své neohrabanosti často nechtěně ničí lidská obydlí, města a někdy i celé země, takže lidmi nebývají příliš oblíbeni. Když si takový obr vyrazí na nedělní procházku, po celém okolí způsobí nemalé zemětřesení. Šišky padají ze stromů, okenní římsy se otřásají a obří stopy vytvářejí v zemi hluboké propasti. Jsou to veskrze samotáři, kteří se nejvíce zajímají o to, co by si dali k snědku. Bydlí daleko od lidských obydlí ukrytí ve vysokých skalách a hustých lesích, kterým se lidé obloukem vyhýbají.

Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I. ze Starých Hradů si ale dokáže poradit i s takovým hromotlukem, jako je právě obr. Být velký může být i výhodou, proto starohradský obr podpírá sklepní klenbu a jeho žena je zase vyhlášenou kuchařkou. Společně se svým obřím synkem Přejedlínkem obývají Zámecké pohádkové sklepení a jejich velkým kamarády jsou Zelní skřítkové, kteří jim pomáhají s výrobou vyhlášeného starohradského zelí.

Proto jsou jedněmi z nejoblíbenějších starohradských bytostí a každý, kdo Staré Hrady navštíví, chce vidět jejich obří obydlí.