Hrad a zámek

O templářích, dobrém duchu a pohádkách

Třírňák

Tak jako každý hrad, i Staré Hrady jsou opředeny pověstmi. Ta nejtajemnější je o templářích. Říká se, že byli původními vlastníky tvrze Stará. Z výprav do východních zemí si přivezli sochy dvanácti apoštolů v životní velikosti. Ty zde nechali zakopat a kopáče zaživa zazdili, aby nedošlo k vyzrazení místa úkrytu. Když chtěli templáři později poklad přemístit, skončili strašlivou smrtí, prchajíce před přízraky zemřelých. A tak podle pověsti skončí každý, kdo by se chtěl pokladu zmocnit, neboť duše mučedníků bdí nad pokladem doposud. Jiná verze legendy je, že se nejednalo přímo o sochy apoštolů, ale o obrovské valouny zlata, které při správném postavení otevírají bránu do časoprostoru.

více se dočtete v sekci O templářích, dobrém duchu a pohádkách

Jak jsme k hradu přišli

Dobrý den, dovolte, abychom se představili. Jsme Petra a Rudolf Sukovi, bydlíme ve Dvoře Králové nad Labem, máme tři děti a v srpnu 2007 jsme koupili hrad a zámek Staré Hrady.

A jestli Vás to zajímá, přečtěte si, jak to všechno bylo.

více se dočtete v sekci Jak jsme k hradu přišli

Historie hradu a zámku STARÉ HRADY
smaragďáci

První písemná zmínka o tvrzi Stará je z roku 1340 v závěti Arnošta ze Staré. V ní věnuje tvrz i s přilehlými vesnicemi a pozemky své manželce Adličce. Páni ze Staré byli tehdy nejvýznamnějším rodem v okolí. Arnošt byl hejtmanem v Kladsku a jeho rodovým sídlem byla právě tvrz Stará. Zde se také pravděpodobně narodil jeho syn, budoucí první arcibiskup pražský – Arnošt z Pardubic.

více se dočtete v sekci Historie hradu a zámku STARÉ HRADY