První velké slavnosti roku 2014 se samotným vévodou Albrechtem z Valdštejna

12.04.2014

Víno pro velké, pohádky pro malé - a pro každého všeho dost. Tak vypadají každoročně již tradiční Valdštejnské slavnosti vína na Starých Hradech. Přečtěte si, jak probíhaly ty v dubnu 2014.

Archibald I. radí všem výletníkům - nenechte se vyvést z míry předpovědí počasí! Na Starých Hradech se totiž už pravidelně vymykáme i těm  nejdůvěryhodnějším vyhlídkám na deštivo a sychravo. A i když se na nás táhnou ze všech stran černé mraky, nad Starými Hrady se jakoby mávnutím pohádkového proutku všechna mračna rozeženou a je tu krásně. A přesně tak to bylo i 12. dubna 2014, když se už od brzkých ranních hodin měnilo starohradské nádvoří ve vinný jarmark, z hradních sklepů se přinášela vychazená vína nejlepších ročníků a ze všech koutů se sjížděli čeští i moravští vinaři, aby ukázali své bohatství. A že jich bylo!

Ale protože jsou Staré Hrady hradem a zámkem pohádkovým, ani dnes jsme nezapomněli na ty nejmenší. Princezny si oblékly nejlepší šaty, mušketýři připravili zbraně ke slavností salvě, Starohradskému sokolníkovi nic nechybělo k přehlídce dravých ptáků, zkrátka všechno bylo hotovo, jen ty naše potřeštěné čarodějnice pořád někde pobíhaly s košťaty a pořád si šuškaly něco o tom, že má přijet i sám vévoda Albrecht z Valdštejna!

A skutečně, však byly Staré Hrady i jeho panstvím, přijel i s celou svou družinou, a kdo chtěl, mohl v jeho patách strávit třeba celý den. Však řekněte, kde jinde můžete potkat vévodu Albrechta ve věku jeho 12 let?

A tak se veselilo, zpívalo, hodovalo a ochutnávalo. Každý dospělák, který prošel bránou Starých Hradů dostal od čarodějnice koštovací sklenku, se kterou pak mohl navštívit stánky nejen českých a moravských vinařů. Ochutnávalo se tu totiž i víno portugalské. Po celý den si pak návštěvníci užívali bohatý program s mušketýry a spolu s princeznami, čarodějnicime, rytíři a čerticemi se až do večera mohli podívat Do pohádek čaroděje Archibalda.

Věřte, nevěřte, z valdštejnských slavností vína se odcházelo s úsměvem na rtech a s veselou náladou. A kdo nebyl, ať nezoufá, Podzimní slavnosti vína se chystají již na 20. září, a opět budou vonět pohádkou a lahodným vinným mokem.

Co zachytil starohradský fotoaparát: