Jičín

Jičín fotoBrána do Českého Ráje

Brána do Českého Ráje, malebné městečko Jičín, se nachází 15 km od Starých Hradů. Jeho historie je mimo jiné spjata s Vévodou Albrechtem z Valdštejna, který z něj udělal centrum svého panství a zasloužil se o výstavbu kostela sv. Jakuba, lipové aleje nebo jičínské lodžie. Dominantou města je čtvercové Valdštejnovo náměstí lemované ze všech stran podloubím a Valdická brána s výhledem do širokého okolí.

Jičín - pohádkové město

V Jičíně našel své rodiště spisovatel Václav Čtvrtek, jehož nejznámější pohádkou je příběh o loupežníku Rumcajsovi, Mance a Cispískovi. A právě díky nim se stal Jičín městem pohádky. Rodiny s dětmi tu mohou navštívit Rumcajsovu ševcovnu, Regionální muzeum v jičínském zámku s exopozicí určenou pro děti, Vadlštejnskou lodžii nebo si vystoupat na Valdickou bránu. Historické centrum města ukrývá spoustu příjemných kaváren, cukráren a zámecký park vybízí k příjemné rodinné procházce. rumcajs 450px

Nově je v Jičíně otevřeno i zrekonstruované venkovní Koupaliště Kníže, které nabízí spoustu vodního vyžití pro celou rodinu. V případě špatného počasí můžete využít návštěvy krytého Aqua Centra.

Festival pohádek

V září žije Jičín jen pohádkami, festival Jičín - město pohádky je tradiční oslavou pohádkového světa a sjíždějí se na něj rodiny s dětmi z celé republiky. Po celý týden patří město dětem a pro návštěvníky města je připraven bohatý program, koncerty, divadla, taneční vystoupení, soutěže a hry pro děti a mnoho dalšího. Program je tradičně zahajován průvodem masek městem a zakončen večerním ohňostrojem.